حرکات باسن

عضلات باسن نقش اساسی در سلامت ستون فقرات، بویژه مهره‌های پایینی دارند. شما هنگام نشستن، ایستاد و راه رفتن به ناحیه لگن و در نتیجه عضلات باسن خود فشار وارد می‌کنید. از این رو تقویت عضلات این بخش با حرکاتی که در ادامه به شما معرفی می‌ کنیم نقش مهمی را در استقامت عمومی بدنتان ایفا می کند.

حرکات باسن با دمبل

حرکات محدود اما مفیدی وجود دارند که می توانید بصورت تک پا و غیر متوازن برای تقویت و زیبایی عضلات سرینی بزرگ یا همان باسن انجام دهید. حرکاتی مانند اسکوات، لانگ، لیفت پشت پا و … با دمبل که برای ورزش در خانه نیز یا باشگاه برای افراد مبتدی بسیار مفید و کاربردی هستند.

حرکات باسن با هالتر

حرکاتی از جمله پل باسن، ددلیفت، لانگ به عقب، هیپ تراست و… را می توانید بسته به توان و تجربه خود با هالتر اجرا کنید. دقت کنید که انجام این حرکات با هالتر می توانند آسیب‌زا نیز باشند. به همین خاطر بهتر است از نظارت یک مربی با دانش تخصصی در این زمینه بهره بگیرید.

حرکات باسن با دستگاه

معمولا حرکاتی که مخصوص تقویت عضلات پشت پا هستند، باعث تقویت و خوش فرم شدن باسن نیز می شوند. از جمله تمرین هایی که می توان برای تقویت و افزایش حجم عضلات باسن انجام داد، حرکات مختلف با دستگاه است. به عنوان مثال دستگاه بات بلستر یک دستگاه خوب و کاربردی برای خوش فرم شدن عضلات باسن به شمار می رود. همچنین حرکاتی مثل پرس پا دستگاه پا باز، خارج ران دستگاه، کیک بک پا صاف سیمکش و … از جمله تمرین های بسیار مفید و کاربردی برای عضلات این قسمت بدن محسوب می شوند.

حرکات باسن با کش تمرینی

علاوه بر دستگاه، هالتر و دمبل می توانید با استفاده از یک کش تمرینی ساده نیز عضلات باسن خود را تقویت کنید. کش تمرینی بیشتر برای ورزشکاران مبتدی و افرادی که می خواهند در خانه ورزش کنند کاربرد دارد. اگر فرصت ورزش حرفه ای در باشگاه یا دویدن را ندارید و بیشتر روز را پشت میز می نشینید، ورزش با کش بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. با استفاده از این وسیله می توانید انواع حرکات لانگ، اسکوات، کیک بک و … را با وزن بدن خود انجام دهید و به مرور زمان عضلات خود را تقویت و خوش فرم کنید.