برنامه بدنسازی افزایش قدرت عضلانی

تمرینات بدنسازی افزایش قدرت برای کسانی کاربرد دارد که از قبل به صورت حرفه ای تمرین کرده اند و همچنین کسانی که در ورزش حرفه ای خود نیاز به افزایش قدرت دارند و یا کسانی که پاورلیفتینگ کار می کنند. برای انجام این تمرینات حتما باید به باشگاه مراجعه کنید. هدف این برنامه افزایش قدرت عضلانی، تقویت عضلات و افزایش انعطاف عضلانی می باشد. فیتکده برنامه افزایش قدرت را توسط بهترین متخصصان بدنسازی ایران و طبق شرایط بدنی و اهداف شما تنظیم می کند.

 برنامه افزایش قدرت

درخواست برنامه افزایش قدرت عضلانی

مرحله 1 از 2

ویژگی برنامه افزایش قدرت عضلانی

برنامه افزایش قدرت عضلانی مناسب چه کسانی است؟

01 برای افراد حرفه ای

02 افرادی که در رشته ورزشی خود نیاز به قدرت عضلانی دارند

03 افرادی که پاورلیفتینگ کار می کنند

برنامه افزایش قدرت عضلانی بدنسازی
افزایش قدرت عضلانی در بدنسازی

مراحل پیشرفت شما در سه ماه اول

چهارهفته اول

  • ۱افزایش انعطاف عضلانی
  • ۲بهبود حجم عضلانی
  • ۳بهبود استقامت قلبی تنفسی
  • ۴بهبود سیستم انرژی فسفاژن

چهارهفته دوم

  • ۱شروع برنامه قدرتی عمومی
  • ۲بهبود موبیلیتی

چهارهفته سوم

  • ۱دریافت برنامه تخصصی قدرتی
  • ۲تقویت عضلات مرکزی

سوالات متداول برنامه افزایش قدرت عضلانی

داشتن تغذیه مناسب، استفاده صحیح از مکمل ها، استفاده از مواد معدنی و ویتامین ها و ریکاوری مناسب، همراه با یک برنامه تمرینی حرفه ای می تواند شما را به قدرت عضلانی عالی برساند.

بین ۴ تا ۱۰ هفته و بستگی به شرایط شما و نحوه تمرین کردن هر شخص دارد.

از زمانی که برنامه را خریداری و مشخصات مورد نیاز را ارسال می کنید، به مدت ۳ تا ۷ روز زمان می برد تا برنامه اختصاصی شما توسط مربی طراحی و ارسال شود.

اگر برنامه وی آی پی را خریداری کنید تا اتمام دوره می توانید از پشتیبانی اختصاصی مربی بهره مند شوید و اگر برنامه معمولی را خریداری کنید، حرکات فقط یک بار برای شما توضیح داده می شود و فیلم حرکات نیز برای شما ارسال می شود.

خیر، این برنامه در سطح حرفه ای می باشد و افراد مبتدی می بایست از برنامه بدن سازی مبتدی آغاز کنند.

بله؛ برای نتیجه گیری بهتر، مصرف مکمل برای این نوع برنامه توصیه می شود.

بله؛ تمام راهنمایی های لازم در مورد برنامه غذایی متناسب با هر فرد را مربی به صورت کامل به شما توضیح می دهد.

خیر، این تمرینات باید حتما در باشگاه انجام شود.

آخرین مقالات

آخرین حرکات ورزشی

قدرت عضلانی

قدرت عضلانی، توانایی تولید حداکثر نیروی عضلانی در حین انجام یک تمرین خاص است. به تعبیر دیگر قدرت عضلانی به توانایی تولید نیروی کافی برای جابجایی وزن در کمترین زمان ممکن گفته می شود. اما عوامل دیگری مانند استقامت عضلانی هم بر میزان قدرت شما برای انجام کارهای روزانه یا تمرینات تاثیر می گذارد.

استقامت عضلانی

به توانایی تولید و حفظ نیروی عضلانی در یک دوره معین، استقامت عضلانی گفته می شود. به عنوان مثال، تعداد فشارهایی که می توانید در یک دقیقه انجام دهید به قدرت عضلانی و استقامت عضلانی شما بستگی دارد.

تمرینات افزایش قدرت عضلانی

هر شخصی تمرینات مقاومتی را به دلایل مختلفی انجام می دهد. برخی علاقه مند هستند که قوی ترین باشند یا از آسیب دیدگی دوری کنند، برخی دیگر علاقه مند هستند که بدنی بهتر با عضلات قوی تر داشته باشند و برخی نیز مایلند در بعضی ورزش ها عملکرد بهتری داشته باشند. بهتر است بدانید که رسیدن به نتایج عالی به ثبات طولانی مدت نیاز دارد و باید روندی را دنبال کنید تا بدن خود را بیشتر به چالش بکشید. در ادامه چند مورد کارهایی که می توانید برای افزایش قدرت عضلانی انجام دهید را نام می بریم:

افزایش مقدار وزنه ها

تغییر تعداد تکرارها در هر ست

تنظیم تعداد روزهایی که ورزش های قدرتی مثل پاورلیفتینگ انجام می دهید.

تغییر مدت زمان استراحت بین ست ها

تنظیم تعداد ست هایی که انجام می دهید

چقدر طول می کشد تا قدرت عضلانی ایجاد شود؟

هنگامی که صحبت از ایجاد قدرت می شود، داشتن ثبات در انجام برنامه یک نکته کلیدی است. طبق مطالعات معمولاً بین ۶ تا ۱۵ هفته طول می‌کشد تا شاهد افزایش قدرت قابل‌توجه باشید.

به این نکته توجه کنید که عضله سازی با افزایش قدرت متفاوت است. در عضله سازی، هدف افزایش اندازه عضله است که به عنوان هیپرتروفی عضلانی نیز شناخته می شود اما این کار لزوما به معنی افزایش قدرت عضلانی نمی باشد.

۶ راه برای افزایش قدرت عضلانی

گرم کردن قبل از تمرین

هنگام آماده شدن برای بلند کردن وزنه های سنگین، خیلی مهم است که بدن خود را از قبل گرم کنید. گرم کردن می‌تواند شامل فعالیت هوازی سبک‌تر، ست‌های سبک‌تر با وزنه، و تمرینات گرم کردن پویا مانند بازو دایره ای، کیک بک و آسیاب‌ بادی باشد.

تمرکز روی فرم

روی فرم تمرکز کنید. هنگام بلند کردن وزنه ها فرم خوب خود را حفظ کنید. توجه به فرم باعث می شود تا تمرینات را به درستی انجام دهید و از آسیب دیدگی هم جلوگیری کنید.

افزایش تعداد تکرار حرکات

برای بهبود قدرت عضلانی، تعداد تکرارهای خود را افزایش دهید. این کار را می توان با افزایش تعداد ست ها به ۳ تا ۵ ست انجام داد.

تمرینات ترکیبی

تمرینات ترکیبی را به کار ببرید که مفاصل متعددی را در بر می گیرند، مانند اسکوات و پرس سینه. این تمرینات بیشتر از تمریناتی که تنها یک مفصل را درگیر می کنند به شما کمک می کنند.

تمرینات پلایومتریک

تمرینات پلایومتریک که با عنوان تمرینات پرش نیز شناخته می شوند، به بدن می آموزند تا بهتر از انرژی کشسان ذخیره شده برای انقباضات بیشتر عضله استفاده کنند. بنابراین تمرینات پلایومتریک برای افزایش قدرت عضلانی بسیار موثر هستند.

استراحت کافی در تمرینات

هنگام بدنسازی یا تمرین برای رشد عضلانی، معمولا بین ست‌ها حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه استراحت می کنند. درحالیکه، هنگام تمرین برای افزایش قدرت عضلانی، باید بسته به تمرین، دوره استراحت خود را به حدود ۲ تا ۵ دقیقه افزایش دهید. از آنجایی که وزنه های سنگین تری را بلند می کنید، بدن شما به آن دوره های استراحت طولانی تر نیاز دارد تا اطمینان حاصل شود که در ست های بعدی همان تعداد تکرار را انجام می دهید. قدرت ذهنی و توانایی شما برای تمرکز بر روی ست نیز به واسطه استراحت طولانی‌تر بیشتر می شود.

انجام ندادن تمرینات کشش ایستا

قبل از انجام تمرینات پلایومتریک یا تمرینات قدرتی، کشش ایستا انجام ندهید. تحقیقات نشان داده است که کشش ایستا بر قدرت، سرعت، عملکرد پرش و چابکی تأثیر منفی می گذارد. انجام این تمرینات را به زمان دیگری موکول کنید.

ثبات در تمرینات

ثابت قدم باشید. با انجام تمرینات قدرتی سه بار در هفته، این تمرینات را پیوسته انجام دهید. این تمرینات می تواند شامل تمرین کل بدن باشد و یا می توانید تمرینات بالاتنه و پایین تنه را به طور متناوب انجام دهید.

داشتن دوست ورزشکار

برای ایجاد انگیزه با یک دوست ورزش کنید. همچنین می‌توانید برای پیروی از یک برنامه تمرینی و توصیه‌های مناسب، از راهنمایی یک شخص حرفه‌ای مانند یک مربی شخصی راهنمایی بگیرید.

تمریناتی که به افزایش قدرت کمک می کنند

اسکوات

اسکوات به ساخت عضلات چهارگانه کمک می کند. ساخت عضلات چهارگانه راه رفتن، دویدن، بلند کردن اجسام سنگین و بالا و پایین رفتن از پله ها را آسان می کند.

لانژ

حرکات لانژ برای تقویت عضلات همسترینگ و عضلات پشت بالای ساق شما مفید است. همسترینگ قوی تر به شما کمک می کند سریعتر بدوید و در عین حال ثبات بیشتری برای مفاصل زانو فراهم می کند.

جلوبازو

حرکات جلوبازو به ساخت عضلات دو سر در بالاتنه کمک می کند. این حرکت قدرت عضلانی شما را در قسمت بالاتنه بیشتر می کند.

شنا

حرکت شنا روی عضلات زیادی از جمله سینه، پشت و بازوها در قسمت بالاتنه شما کار میکند. این تمرین شما را برای هل دادن اجسام سنگین آماده می کند.

پلانک

حرکت پلانک نیز روی قسمت بالایی بدن شما کار می کند و در عین حال عضلات مرکزی شما را تقویت می کند. تقویت عضلات مرکزی باعث بهبود تعادل و تحرک می شود.

کرانچ شکم

حرکت کرانچ باعث افزایش قدرت در ناحیه میانی و پشت شما می شود، که برخی تحقیقات نشان داده است که ممکن است به کاهش کمردرد مزمن نیز کمک کند.

یک نمونه برنامه تمرینی افزایش قدرت

در ادامه یک نمونه برنامه تمرینی افزایش قدرت را مشاهده می کنید. برنامه شما بهتر است بر اساس وزن بدن و سن و اهداف شما تنظیم شود. برای داشتن یک برنامه اختصاصی با کارشناسان فیتکده ارتباط بگیرید.

برنامه قدرتی تعداد ست و تکرار
ددلیفت هالتر 6.8.15
رک پول 8.8.8
ددلیفت رومانیایی 8.8.8
پشت پا دستگاه نشسته 8.10.10
سویینگ کتل بل تک دست 8.8.8

مکمل های افزایش قدرت عضلانی

اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید، مطمئناً شنیده اید که مکمل ها می توانند به شما کمک کنند از جلسات تمرینی شدید و رژیم غذایی خود بیشترین بهره را ببرید. اما کدام مکمل ها؟ در ادامه به تمام این نکات می پردازیم. با فیتکده همراه باشید.

کراتین

کراتین نوعی اسید آمینه است که جزو بلوک های سازنده پروتئین ها به شمار می رود. پروتئین ها به ساخت ماهیچه ها، استخوان ها و ترمیم بافت های آسیب دیده کمک می کنند. کراتین منبع طبیعی انرژی است که به عضلات اسکلتی شما کمک می کند تا منقبض شوند. این کار به ایجاد یک منبع انرژی ثابت در عضلات کمک می کند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند، به خصوص در حین ورزش. طبق تحقیقات، مصرف طولانی مدت مکمل کراتین کیفیت تمرینات مقاومتی را افزایش می دهد و به طور کلی منجر به افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی قدرت و عملکرد می شود.

دوز توصیه شده: سریعترین راه برای افزایش ذخایر کراتین عضلانی، مصرف مقدار ۲۰ گرم در روز به مدت ۵ تا ۷ روز و به دنبال آن دوز نگهدارنده استاندارد ۵ گرم در روز است. با این حال، دوز کمتر از ۵ گرم هم به مدت ۲۸ روز باعث افزایش ذخایر کراتین می شود.

پودهای پروتئین

دریافت پروتئین کافی برای عضله سازی بسیار مهم است. برای به دست آوردن عضله، شما نیاز به مصرف پروتئین بیشتر از آنچه بدن شما از طریق فرآیندهای طبیعی تجزیه می کند، دارید. مکمل‌های پروتئینی مختلفی در دسترس هستند، اما برخی از محبوب‌ترین‌ها پروتئین وی، کازئین و سویا هستند. سایر مکمل ها حاوی پروتئین جدا شده از تخم مرغ، نخود فرنگی، برنج و دانه های کنف هستند.

دوز توصیه شده: ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین وی (یا مخلوط آب پنیر/کازئین) با کربوهیدرات با گلیسمی بالا بعد از تمرین

گلوتامین

گلوتامین نقش مهمی در ترمیم و بازیابی عضلات دارد. این مکمل، آمونیاک اضافی که می‌تواند در حین ورزش شدید جمع شود را حذف می کند و به تنظیم تعادل اسید و باز بدن شما کمک می‌کند. ال-گلوتامین اغلب در ورزش و بدنسازی برای کمک به ترمیم و رشد عضلات استفاده می شود. مطالعات نشان داده اند که ال-گلوتامین به بهبود سرعت سنتز پروتئین در سلول ها کمک می کند. تحقیقات نشان می دهد که مکمل گلوتامین، به ریکاوری بعد از تمرینات قدرتی کمک می کند. همچنین گلوتامین به حفظ یکپارچگی دستگاه گوارش در طول تمرینات استقامتی طولانی مدت، کمک می کند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری های مربوطه را کاهش می دهد.

دوز توصیه شده: ۲۰ تا ۳۰ گرم در طول روز، یا ۱۰ گرم بعد از تمرین