برنامه بدنسازی حجم

برنامه بدنسازی حجم برای کسانی که علاقه به داشتن حجم عضلانی دارند و یا کسانی که ضعف عضلانی دارند مناسب است. همچنین افرادی که کمبود وزن شدید دارند هم می توانند از این برنامه بهره ببرند.

برنامه حجم بدنسازی فقط در باشگاه قابل انجام است. متخصصان بدنسازی فیتکده برنامه افزایش حجم را دقیقا طبق شرایط بدنی و اهداف شما تنظیم می کنند.

 برنامه بدنسازی حجم

درخواست برنامه افزایش حجم

مرحله 1 از 2

ویژگی برنامه بدنسازی حجم

برنامه بدنسازی حجم مناسب چه کسانی است؟

01 افرادی که کمبود وزن شدید دارند

02 افرادی که ضعف عضلانی دارند

03 افرادی که علاقه به داشتن حجم عضلانی دارند

تمرینات حجم بدنسازی
تمرینات بدنسازی حجم

مراحل پیشرفت شما در سه ماه اول

چهارهفته اول

  • ۱دریافت برنامه
  • ۲افزایش سازگاری و هماهنگی اعصاب و عضلات
  • ۳آموزش صحیح حرکات برنامه شما

چهارهفته دوم

  • ۱دریافت دومین برنامه
  • ۲بررسی پیشرفت وضعیت بدنی شما
  • ۳کاهش چربی بدن

چهارهفته سوم

  • ۱دریافت برنامه تخصصی حجمی
  • ۲تناسب عضلانی در کل بدن
  • ۳رسیدن به بدن ایده آل

سوالات متداول برنامه بدنسازی حجم

تا یه حد نسبی بله ولی برای رسیدن به بدن ایده آل باید برنامه را تا هفته آخر اجرا کنید.

خیر؛ برای انجام تمرینات مقاومتی برای افزایش حجم باید به باشگاه مراجعه کنید.

از زمانی که برنامه را خریداری و مشخصات مورد نیاز را ارسال می کنید، به مدت ۳ تا ۷ روز زمان می برد تا برنامه اختصاصی شما توسط مربی طراحی و ارسال شود.

اگر برنامه وی آی پی را خریداری کنید تا اتمام دوره می توانید از پشتیبانی اختصاصی مربی بهره مند شوید و اگر برنامه معمولی را خریداری کنید، حرکات فقط یک بار برای شما توضیح داده می شود و فیلم حرکات نیز برای شما ارسال می شود.

شما به وسایلی مانند دمبل، هالتر، دستگاه و کراس اوور و سیم کش نیاز دارید که اطلاعات دقیق تر توسط مربی در اختیار شما گذاشته می شود.

طول دوره بستگی به شرایط بدنی شما دارد و توسط مربی بررسی می شود.

بله، در رژیم غذایی شما باید مواد پروتیین، چربی و کربوهیدرات به مقدار کافی باشد که رژیم غذایی مخصوص هر فرد به صورت رایگان توسط مربی طراحی می شود.

بله، استفاده از مکمل های حجمی مانند: گینر مس و پروتئین وی و کراتین توصیه می شود.

حداقل به سه تا پنج جلسه تمرین در هفته نیاز دارید.

خیر، هر فرد متناسب با توان بدنی خود وزنه انتخاب می کند.

کالری مورد نیاز برای حجم گرفتن

بدن شما می تواند هر هفته حدود ۲۲۶ گرم عضله اضافه کند. در نتیجه، اگر هنگام تلاش برای عضله سازی، کالری اضافی زیادی مصرف کنید، احتمالاً چربی اضافی نیز به دست می آورید. در مجموع برای برنامه بدنسازی حجم افزایش روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری توصیه می شود. اگر به راحتی چاق می‌شوید، سعی کنید بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کالری روزانه به برنامه غذایی خود اضافه کنید و اگر به‌طور کلی افزایش وزن برایتان دشوار است، تا ۵۰۰ کالری روزانه می توانید افزایش دهید. یافتن مقدار مناسب کالری اضافی برای عضله سازی و لاغر ماندن نیاز به آزمون و خطا دارد. اما فرمول هایی برای به دست آوردن تقریبی میزان کالری روزانه برای حجم گرفتن طراحی شده که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

فرمول های محاسبه افزایش کالری برنامه غذایی برای حجم گرفتن

بدن شما می تواند هر هفته حدود ۲۲۶ گرم عضله اضافه کند. در نتیجه، اگر هنگام تلاش برای عضله سازی، کالری اضافی زیادی مصرف کنید، احتمالاً چربی اضافی نیز به دست می آورید. در مجموع برای برنامه بدنسازی حجم افزایش روزانه ۲۵۰ تا ۵۰۰ کالری توصیه می شود.

فرمول‌ها را به سه گروه یا همان سه تیپ بدنی تقسیم می‌شوند:

اندومورف: اگر متابولیسم پایین دارید و سریع چاق می شوید و استخوان‌بندی‌ شما نیز درشت است از این فرمول استفاده کنید: وزن بدن × ۳۴

اکتومورف: اگر سوخت و ساز شما بالاست و سریع وزن کم می کنید؛ لاغر هستید و یا جثه کوچکی دارید از این فرمول استفاده کنید: وزن بدن × ۳۸

مزومورف: اگر سوخت و ساز متوسطی دارید و اصطلاحا خوش اندام هستید از این فرمول استفاده کنید: وزن بدن × ۳۶

پس برای محاسبه تقریبیِ کالری مورد نیازتان، وزن بدن را ضربدر عدد تیپ بدنی‌تان کنید؛ به عنوان مثال اگر شما یک فرد ۶۰ کیلویی با تیپ بدنی اندومورف هستید، ۶۰ × ۳۴ بکنید و عدد ۲۰۴۰ میزان کالری مورد نیاز شما برای حجم گرفتن می باشد.

نکات تغذیه در برنامه حجم

تحقیقات نشان می دهد که خوردن پروتئین بدون چربی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه قبل، در طول و یک ساعت پس از ورزش ممکن است به افزایش توده عضلانی کمک کند. با این حال، همه چیز در پروتئین خوردن نیست. برای عضله سازی، از دست دادن چربی و قوی تر شدن، یک رژیم غذایی سالم و متعادل باید وعده های مواد مغذی زیادی را در اختیار شما قرار دهد که میزان کالری مصرفی شما را برآورده کند و تغذیه شما را تامین کند. در ادامه به معرفی ۸ توصیه کاربردی در تغذیه حجم می پردازیم.

خوردن صبحانه را فراموش نکنید

شما نیاز فوری به انرژی دارید و صبحانه به شما کمک می کند. خوردن صبحانه باعث می شود تا وعده غذایی یا میان وعده بعدی سیر بمانید. اگر روز شما با یک صبحانه قوی و سالم شروع شود، تمایل به خوردن سالم تری دارید. اگر تلاش می‌کنید توده عضلانی بسازید، بهترین گزینه برای شما املت، اسموتی و پنیر است.

هر سه ساعت یکبار غذا بخورید

خوردن غذای مناسب در زمان مناسب برای کمک به تقویت توده عضلانی بسیار مهم است. ساده ترین راه این است که صبحانه، ناهار و شام خود را به طور معمول با وعده های غذایی بعد از تمرین، قبل از خواب و با دو میان وعده میل کنید.

نخوردن غذا برای مدت طولانی می تواند باعث شود در وعده غذایی بعدی پرخوری کنید یا تنقلات ناسالم را وارد برنامه غذایی خود کنید. بنابراین برای جلوگیری از هر گونه هوس، هر روز در ساعات مشخصی غذا بخورید تا بدن شما در آن زمان های ثابت گرسنه شود.

پروتئین بیشتری در برنامه غذایی خود بگنجانید

برای ساختن و حفظ توده عضلانی به پروتئین نیاز دارید. برای رسیدن به این هدف، باید به دنبال خوردن حداقل ۱ گرم به ازای هر ۴۵۴ گرم وزن بدن باشید. اگر ۹۱ کیلوگرم وزن دارید، ۲۰۰ گرم پروتئین در روز نیاز است. ساده ترین راه برای دریافت این مقدار، خوردن یک منبع پروتئین کامل با هر وعده غذایی است. این مواد شامل: گوشت قرمز، گوشت مرغ، ماهی، تخم مرغ، لبنیات، حبوبات و سبزیجات می شوند.:

با هر وعده غذایی میوه و سبزیجات بخورید

اکثر سبزیجات کم کالری هستند: میوه‌ها و سبزیجات نیز سرشار از ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیبر هستند که به هضم غذا کمک می‌کند، اما مراقب باشید میزان قند برخی از میوه‌ها را حتما بررسی کنید.

فقط بعد از تمرین کربوهیدرات بخورید

اگر مصرف کربوهیدرات خود را فقط به بعد از تمرین محدود کنید، شروع به ساختن مقدار زیادی توده عضلانی بدون چربی خواهید کرد. تمام سبزیجات به استثنای ذرت، هویج و کشمش، کربوهیدرات کمی دارند و می توانید آنها را در برنامه غذایی خود بگنجانید. از خوردن کربوهیدرات های سفید مثل برنج و نان خودداری کنید و تا حد امکان غلات کامل مصرف کنید.

چربی های سالم بخورید

خوردن چربی های سالم به بهبود کاهش چربی و سلامت کلی آنها کمک می کند زیرا آنها به آرامی هضم می شوند. اطمینان حاصل کنید که مصرف چربی خود را متعادل کرده اید، چربی های سالم را با هر وعده غذایی مصرف کنید و از چربی های ترانس مصنوعی و مارگارین خودداری کنید. چربی های سالم شامل: روغن های گیاهی از جمله زیتون، آفتابگردان، آجیل و دانه ها می شوند. ماهی های روغنی مانند مانند ماهی سالمون نیز چربی های بسیار مفیدی دارند.

نوشیدن آب به شما کمک می کند تا توده عضلانی بسازید

تمرینات قدرتی باعث از دست دادن آب از طریق تعریق می شود که می تواند ریکاوری عضلات را مختل کند. بنابراین، اگر به اندازه کافی آب مصرف نکنید، تمرینات قدرتی به افزایش حجم عضلانی شما کمکی نمی کند. نوشیدن آب زیاد نه تنها از کم آبی بدن جلوگیری می کند، بلکه از گرسنگی نیز جلوگیری می کند، زیرا معده خالی می تواند باعث شود که فکر کنید گرسنه هستید.

فست فود نخورید

برای اینکه واقعاً به نتایجی که می‌خواهید برسید و به میزان قابل توجهی توده عضلانی خود را افزایش دهید، ۹۰ درصد غذای دریافتی شما باید از غذاهای کامل تشکیل شود. سعی کنید تا حد امکان از غذاهای فرآوری شده و فست فود اجتناب کنید. غذاهای فرآوری شده معمولا حاوی قند اضافه، چربی های ترانس، نیترات ها، شربت ذرت، سدیم و مواد شیمیایی بیشتری هستند. پس تا جای ممکن از مصرف نان سفید، شیرینی، پیتزا، کلوچه، سوسیس، وعده های غذایی منجمد و به طور کلی فست فودها خودداری کنید.

یک برنامه‌ی غذایی پنج روزه با ۳۰۰۰ کالری

برنامه روز اول
صبحانه صبحانه: ۱ فنجان (۸۰ گرم) جوی دوسر با ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر لبنی یا گیاهی، ۱ عدد موز خرد شده و ۲ قاشق غذاخوری (۳۳ گرم) کره‌ی بادام زمینی؛
میان وعده مخلوط آجیل تهیه شده از ۱ فنجان (۸۰ گرم) غلات خشک، ¼ فنجان (۳۰ گرم) گرانولا، ¼ فنجان (۳۴ گرم) میوه‌ی خشک و ۲۰ عدد آجیل؛
ناهار ۱ فنجان (۱۰۰ گرم) ماکارونی با ¾ فنجان (۱۸۳ گرم) سس گوجه و ۱۱۲ گرم گوشت پخته شده‌ی قطعه قطعه شده‌ی گاو، به همراه 1۱ نان ساندویچی متوسط با ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) کره؛
میان وعده ۱ فنجان (۲۲۶ گرم) پنیر محلی و ½ فنجان (۷۰ گرم) بلوبری یا آلبالو؛
شام ۱۱۰ گرم سالمون، ۱ فنجان (۱۰۰ گرم) برنج قهوه‌ای و ۵ ساقه‌ مارچوبه
برنامه روز دوم
صبحانه اسموتی تهیه شده از۲ فنجان (۴۸۰ میلی لیتر) لبنیات یا شیر گیاهی، ۱ فنجان (۲۲۷ گرم) ماست، ۱ فنجان (۱۴۰ گرم) بلوری و 2 قاشق غذاخوری (۳۳ گرم) کره‌ی بادام؛
میان وعده ۱ عدد شکلات گرانولا، ۱ تکه میوه و ۲ تکه پنیر رشته‌ای؛
ناهار ۳۰۰ گرم گوشت، پنیر و سبزیجات با ۸۵ گرم هویج کوچک، ۲ قاشق غذاخوری (۲۸ گرم) حموص و قطعات سیب در کنار آن؛
میان وعده ۱ اسکوپ پودر پروتئین وِی که در ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر لبنی یا گیاهی مخلوط شده است؛
شام ۱۱۳ گرم استیک راسته، ۱ سیب زمینی پخته‌ی متوسط (۱۷۳ گرم) با ۱ قاشق غذاخوری (۱۴ گرم) کره و ۱ فنجان (۸۵ گرم) بروکلی
برنامه روز سوم
صبحانه ۳ وافل گندم کامل با ۲ قاشق غذاخوری (۳۳ گرم) کره‌ی بادام زمینی، ۱ عدد پرتقال و ۲ فنجان (۴۸۰ میلی لیتر) شیر لبنی یا گیاهی؛
میان وعده ۱ شکلات آجیلی گرانولا و ۱ اونس (۲۸ گرم) بادام؛
ناهار ۱۷۰ گرم برگر ۹۰% خالص روی یک نان گندم کامل با ۱ تکه گوجه و برگ کاهو و ۱ ½ فنجان (۸۶ گرم) ماست یونانی و ۱ فنجان (۱۴۰ گرم) توت فرنگی؛
شام ۱۱۲ گرم سینه‌ی مرغ، ½ فنجان (۸۴ گرم) کوینولا و ۸۵ نخود فرنگی شکری
برنامه روز چهارم
صبحانه املت با ۳ عدد تخم مرغ همراه با پیاز حلقه حلقه شده، فلفل دلمه قرمز و زرد و ¼ فنجان (۲۸ گرم) پنیر رنده شده با ۲ فنجان (۴۸۰ میلی لیتر) شیر لبنی یا گیاهی برای نوشیدن؛
میان وعده ۲ قاشق غذاخوری (۳۳ گرم) کره‌ی بادام زمینی و ۱ عدد موز روی ۱ نان گندم کامل؛
ناهار ۲۲۶ گرم فیله‌ی تیلاپیلا، ¼ فنجان (۳۲ گرم) عدس و سالاد به همراه ¼ فنجان (۳۰ گرم) گردو؛
میان وعده ۲ عدد تخم مرغ آب پز خرد شده روی یک سالاد؛
شام چیلی بوقلمون تهیه شده از۱۱۴ گرم سینه‌ بوقلمون، پیاز خرد شده، سیر، کرفس و فلفل شیرین، ½ فنجان (۱۲۳ گرم) کنسرو گوجه‌ خرد شده و ½ فنجان (۱۲۰ گرم) لوبیا سفید به همراه ¼ فنجان (۲۸ گرم) پنیر رنده شده. در صورت تمایل، برای طعم دهی به آن پونه‌ی کوهی، برگ بو، پودر چیلی و زیره‌ی سبز اضافه کنید
برنامه روز پنجم
صبحانه ۳ عدد تخم مرغ کامل، ۱ عدد سیب و ۱ فنجان (۸۰ گرم) جوی دوسر همراه با ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) شیر لبنی یا گیاهی؛
میان وعده ۱ فنجان (۲۲۶ گرم) ماست خالص با ¼ فنجان (۳۰ گرم) گرانولا و ½ فنجان (۷۰ گرم) تمشک؛
ناهار ۱۶۸ گرم سینه‌ی مرغ، ۱ عدد سیب زمینی شیرین متوسط (۱۵۱ گرم)، ¾ فنجان (۸۵ گرم) لوبیا سبز و 1 اونس (۲۸ گرم) آجیل؛
میان وعده ½ فنجان (۱۳۰ گرم) نخود روی سالاد؛
شام بشقاب بوریتو با ۱۷۰ گرم استیک خرد شده‌ی راسته، ½ فنجان (۱۳۰ گرم) لوبیا سیاه، ½ فنجان (۹۰ گرم) برنج قهوه‌ای، ۱ فنجان (۳۵ گرم) کاهو و اسفناج خرد شده و ۲ قاشق غذاخوری (۱۶ گرم) سالسا

یک نمونه برنامه تمرینی حجم

در ادامه یک نمونه برنامه تمرینی حجم را مشاهده می کنید. این برنامه شش روزه است و روز هفتم می بایست استراحت کنید. برنامه شما بهتر است بر اساس وزن بدن و سن و اهداف شما تنظیم شود. برای داشتن یک برنامه اختصاصی با کارشناسان فیتکده ارتباط بگیرید.

برنامه روز اول تعداد ست و تکرار
پرس سینه هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پرس شانه ایستاده هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پرس بالا سینه دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
نشر از جانب دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پشت بازو دمبل خوابیده ۸.۱۰.۱۲.۱۲
برنامه روز دوم تعداد ست و تکرار
ددلیفت هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
زیربغل خم هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
زیر بغل سیم کش دست باز ۸.۱۰.۱۲.۱۲
کول با دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
جلو بازو دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
برنامه روز سوم تعداد ست و تکرار
اسکوات هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
اسکوات بلغاری دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پرس پا ۸.۱۰.۱۲.۱۲
جلوپا دستگاه ۸.۱۰.۱۲.۱۲
ساق پا ایستاده دستگاه ۸.۱۰.۱۲.۱۲
برنامه روز چهارم تعداد ست و تکرار
شنا سوئدی ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پرس بالا سینه هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پرس سرشانه دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
پشت بازو سیم کش ۸.۱۰.۱۲.۱۲
برنامه روز پنجم تعداد ست و تکرار
بارفیکس ۸.۱۰.۱۲.۱۲
زیربغل قایقی ۸.۱۰.۱۲.۱۲
فیس پول ۸.۱۰.۱۲.۱۲
جلو بازو دمبل ۸.۱۰.۱۲.۱۲
صبح بخیر با هالتر ۸.۱۰.۱۲.۱۲
برنامه روز ششم تعداد ست و تکرار
اسکوات گابلت ۸.۱۰.۱۲.۱۲
لانژ ۸.۱۰.۱۲.۱۲
هیپ تراست ۸.۱۰.۱۲.۱۲
ددلیفت رومانیایی ۸.۱۰.۱۲.۱۲
کیک بک باسن ۸.۱۰.۱۲.۱۲

نکات انجام تمرینات حجم

اجرای تمرینات حجم، نیازمند دانستن یک سری نکات است که در ادامه به این نکات می پردازیم. با فیتکده همراه باشید

فراوانی تمرینات

اکثر مطالعات علمی بر این باور هستند که یک ماهیچه باید حداقل دو یا سه بار در هفته تمرین داده شود تا شاهد تغییر و رشد آن باشیم. این بدان معناست که شما باید حداقل سه بار در هفته و حداکثر تا شش بار در هفته به باشگاه بروید. ممکن است ورزش کردن هر روز وسوسه انگیز باشد، اما روزهای استراحت هم برای عضله سازی بسیار مهم هستند.

زیاده روی نکنید!

وقتی تمرینات شما را خسته می کنند نیاز به تمرینات اضافی نیست. اگر مدت زمان تمرینات را به شکل بی رویه افزایش دهید نتیجه معکوس می گیرید. پس طبق برنامه و نظر مربی جلو بروید تا دچار هیچ مشکلی نشوید.

برای حجم گرفتن بهتر است از وزنه ها استفاده کنیم یا دستگاه ها؟

وزنه‌های آزاد و دستگاه‌های مقاومتی هر دو ابزار عالی برای عضله‌سازی هستند. اما تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌تواند یکی را مناسب‌تر از دیگری کند. دستگاه های مقاومتی یک مسیر حرکتی ثابت را دنبال می کنند که برای کسانی که به تازگی برنامه عضله سازی را شروع کرده اند یا تازه وارد باشگاه شده اند، ایده آل است. وزنه های آزاد مانند دمبل و هالتر نیاز دارند که فرد فرم خوبی داشته باشد و مبتدی نباشد. تمرینات با وزنه های آزاد چالش برانگیزتر هستند زیرا عضلات بیشتری برای تثبیت حرکت باید درگیر شوند. این چالش اضافی می تواند ماهیچه ها را سریعتر خسته کند و به ایجاد قدرت و ثبات بیشتر کمک کند.

پس اگر تازه کار هستید، در ابتدا دستگاه های مقاومتی می توانند راهی عالی برای تقویت قدرت و یادگیری فرم صحیح باشند. هنگامی که تمرینات را راحت انجام دادید ، می توانید به سراغ وزنه ها بروید و از دمبل یا هالتر برای تکرار حرکت استفاده کنید.

مکمل های مورد استفاده دوره حجم

اگر یک ورزشکار حرفه ای هستید، مطمئناً شنیده اید که مکمل ها می توانند به شما کمک کنند از جلسات تمرینی شدید و رژیم غذایی خود بیشترین بهره را ببرید. اما کدام مکمل ها؟ به چه میزان باید مکمل ها را مصرف کنیم؟ در ادامه به تمام این نکات می پردازیم. با فیتکده همراه باشید.

کراتین

کراتین یک مکمل عضله‌ساز و افزایش قدرت می باشد. این مکمل به حفظ انرژی در طول تمرینات با شدت بالا مانند وزنه برداری کمک می کند. طبق تحقیقات، مصرف طولانی مدت مکمل کراتین کیفیت تمرینات مقاومتی را افزایش می دهد و به طور کلی منجر به افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی قدرت و عملکرد می شود.

دوز توصیه شده: سریعترین راه برای افزایش ذخایر کراتین عضلانی، مصرف مقدار ۲۰ گرم در روز به مدت ۵ تا ۷ روز و به دنبال آن دوز نگهدارنده استاندارد ۵ گرم در روز است. با این حال، دوز کمتر از ۵ گرم هم به مدت ۲۸ روز باعث افزایش ذخایر کراتین می شود.

کافئین

کافئین ممکن است پرمصرف ترین محرک در جهان باشد و دلیل خوبی هم دارد. بارها نشان داده شده است که کافئین یک کمک کننده ارگوژنیک موثر هم در ورزش های استقامتی و هم در فعالیت های با شدت بالاست. با این حال، کافئین تاثیر زیادی برای ورزش های قدرتی ندارد. کافئین میزان خستگی را کاهش می دهد که ممکن است در طول تمرینات با شدت بالا و حجم بالا مفید باشد.

دوز توصیه شده: ۱۵۰ تا ۳۰۰میلی گرم ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از تمرین

پودهای پروتئین

مصرف مکمل پروتئین در طول تمرینات مقاومتی طولانی مدت (بیش از ۶ هفته) می تواند منجر به افزایش قابل توجهی توده عضلانی و قدرت بدنی بشود. ترکیبی از آب پنیر سریع هضم و پروتئین کازئین، بدن را برای مدت طولانی در یک محیط بسیار آنابولیک نگه می دارد و به حفظ سرعت سنتز پروتئین را نیز افزایش می دهد. هر گونه شکست عضلانی را به حداقل می رساند. همچنین مطالعات نشان داده مصرف کربوهیدرات‌های ترکیب شده با پروتئین بلافاصله پس از تمرین و یک ساعت پس از یک دوره تمرین مقاومتی، سطح انسولین و نرخ سنتز مجدد گلیکوژن را افزایش می‌دهد.

دوز توصیه شده: ۲۰ تا ۳۰ گرم پروتئین وی (یا مخلوط آب پنیر/کازئین) با کربوهیدرات با گلیسمی بالا بعد از تمرین

گلوتامین

گلوتامین نقش مهمی در ترمیم و بازیابی عضلات دارد. این مکمل، آمونیاک اضافی که می‌تواند در حین ورزش شدید جمع شود را حذف می کند و به تنظیم تعادل اسید و باز بدن شما کمک می‌کند. افرادی که درگیر تمرینات مقاومتی سنگین، تمرینات دوگانه در روز و یا کمبود کالری هستند، می توانند از مزایای گلوتامین برخوردار شوند.

دوز توصیه شده: ۲۰ تا ۳۰ گرم در طول روز، یا ۱۰ گرم بعد از تمرین

آمینواسیدها

اگر شما یک ورزشکار قدرتی یا بدنساز هستید، آمینواسیدها به تسریع روند ریکاوری و ترمیم عضلات پس از یک تمرین سخت به شما کمک می کنند. به نظر می رسد که BCAA ها، به ویژه لوسین، به تنظیم متابولیسم بدن کمک می کند و ریکاوری عضلات آسیب دیده را در طول تمرینات مقاومتی را بهبود می بخشد.

دوز توصیه شده: ۶ تا ۱۰ گرم قبل یا در حین تمرین

روغن ماهی

روغن ماهی یک منبع عالی برای اسیدهای چرب امگا ۳ است که فواید بی شماری را برای بدن به ارمغان می آورد. تمرین مقاومتی شدید می تواند باعث پارگی های میکروسکوپی در فیبرهای عضلانی شما شود که منجر به آسیب و التهاب عضلانی شود. تحقیقات نشان می دهد که اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به کاهش درد عضلانی پس از ورزش و تسریع روند ریکاوری کمک کنند. همچنین امگا ۳ می تواند نرخ سنتز پروتئین را افزایش دهد و منجر به افزایش بیشتر توده عضلانی شود.

دوز توصیه شده: ۲ گرم در روز، ایده آل با یک وعده غذایی

گینر

همانطور که پروتئین ها برای ساخت بافت ماهیچه ای مورد نیاز هستند، شما به کربوهیدرات نیاز دارید تا پروتئین ها در بافت های عضلانی ترکیب شوند. کربوهیدرات پیچیده مانند گلوکز، بیشترین درصد گینر را تشکیل می دهند. گینرها انواع مختلفی دارند که باید با توجه به اهداف برنامه خود از آنها استفاده کنید.

دوز توصیه شده: حدود سه پیمانه صبح یا قبل از تمرین یا بعد از تمرین