حرکات سینه

از مهمترین عضلات برای حرکت دست ها می‌ توان به عضلات سینه اشاره کرد. برای انجام صحیح و کاربرد حرکات سینه لازم است ابتدا با آناتومی عضلات این ناحیه آشنا شوید. این عضلات از ۵ بخش عضله سینه‌ای بزرگ، عضله سینه‌ای کوچک، عضله تحت ترقوه‌ای، عضله دندانه‌ای بزرگ و عضلات بین دنده‌ای تشکیل می شوند. لازم به ذکر است که تقویت و حجیم سازی عضلات سینه می‌ تواند به زیبایی و تناسب اندام و همچنین توانایی شما در انجام ورزش های گوناگون کمک قابل توجهی بکند. در ادامه به معرفی حرکات مختلف سینه می پردازیم.

حرکات سینه با هالتر

برای تقویت بخش‌ های مختلف عضلات سینه حرکات متناسب و مختلفی با هالتر وجود دارد. بطور مثال می توانید با میز شیب‌دار نیرو را در بالای سینه متمرکز کرده و یا با میز شیب‌دار معکوس به بخش زیر سینه فشار وارد کنید. این تمرکز نیرو با هالتر می تواند سبب حجیم شدن و تقویت عضله خاصی در ناحیه سینه شود. میزان تقویت یا حجیم شدن به تعداد تکرار و وزنه ای که انتخاب می‌ کنید وابسته است.

تمرینات سینه با دمبل

تنوع در حرکات با دمبل برای عضلات سینه بیشتر از سایر ابزارهاست. با استفاده از دمبل می توان به همه عضلات سینه فرم و حجم بهتری داد. از جمله این حرکات می توان به فلای بک برای ایجاد خط قفسه سینه و یا پلاور برای کشیده و پهن تر شدن عضلات سینه اشاره کرد. همچنین حرکات سینه با دمبل، همپوشانی بیشتری بین تقویت عضلات سینه با عضلات پشت بازو ایجاد می کنند.

حرکات پرس سینه

پرس‌ سینه احتمالاً شناخته شده ترین حرکت در باشگاه برای تمرین عضلات سینه است. پرس سینه با هر سه وسیله دستگاه، هالتر و دمبل به صورت خوابیده با شیب‌ های گوناگون و یا بصورت نشسته قابل اجراست. این دسته از حرکات برای کسانی که به داشتن سینه‌ های پهن و حجیم علاقه‌مند هستند، کمک زیادی می کند.

حرکات زیر سینه

تمرینات پایین یا زیر قفسه سینه را می توان با استفاده از پرس هالتر یا دمبل روی میز با شیب منفی انجام داد. همچنین شما می توانید برای این حرکات از دستگاه مولتی پرس سینه در باشگاه ورزشی خود استفاده کنید.

حرکات بالا سینه

این بخش از عضلات سینه معمولا برای کسانی که به زیبایی اندام ناحیه سینه توجه می کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است. از سوی دیگر باید بدانید قسمت فوقانی عضله سینه‌ ای کاملاً از نظر آناتومیک ضعیف‌تر از قسمت تحتانی است. از این رو بهتر است حتما طی یک برنامه منظم به تقویت این بخش پرداخته شود.