حرکات پا

برای تنظیم یک برنامه کارآمد نیاز به شناخت کافی درباره آناتومی بدن خود دارید. عضلات پا شامل عضلات سرینی بزرگ، متوسط و کوچک، عضلات چهار سر ران، عضلات پشت پا و همینطور ساق پا هستند. اگر می خواهید عضلات بالاتنه خود را بسازید و یا از درد مفاصل کمر و زانو پیش‌گیری کنید، نیاز دارید با حرکات مختلف عضلات پای خود را تقویت کنید.

حرکات پا با دمبل

تنوع در حرکات پا با دمبل بسیار زیاد است و بهتر است در یک برنامه قدرتی هفتگی برای تقویت عضلات پا از این دسته از حرکات غافل نشوید. در واقع بسیاری از تمرین های مخصوص پا با دمبل و هالتر یکسان هستند، اما دمبل به دلیل سبک تر بودن برای افراد مبتدی مناسب تر است.

حرکات پا با هالتر

ورزشکاران حرفه ای که می خواهند فشار بیشتری به عضلات خود وارد کنند، می توانند بجای دستگاه از هالتر استفاده کنند. با کمک هالتر می توان حرکات مختلف و متنوعی را مانند اسکوات، لانگ پا، لیفت و … انجام داد. همچنین یکی دیگر از مزیت های هالتر عدم محدودیت در اضافه کردن وزنه است. شما می توانید هر وزنه ای را متناسب با قدرت خود انتخاب کنید و با وارد کردن فشار بیشتر عضلات خود را تقویت کنید.

حرکات پا با دستگاه

تمرین ها و ابزارهای مختلفی وجود دارد که می توانید با کمک آن ها عضلات پای خود را تقویت کنید. از متداول ترین این ابزارها که در باشگاه های بدنسازی دیده می شوند می توان به دستگاه، هالتر و دمبل اشاره کرد. دستگاه یکی از بهترین گزینه ها برای انجام حرکات قدرتی و ایمن برای ورزشکاران محسوب می شود. حرکات مختلف پا با دستگاه از جمله انواع پرس‌ پا می تواند بخش های مختلف عضلات پا را تحریک و تقویت کند. همچنین برای تمرکز روی نواحی پشت پا و جلوی پا، دستگاه‌ ها گزینه بسیار مناسبی می باشند.

حرکات پا با کش تمرینی

کش های تمرینی برای تکمیل یک برنامه ورزشی در منزل، برای ورزشکاران تازه کار بسیار مفید هستند. کش ها به شما این امکان را می دهند که حرکات مختلفی را با استفاده از وزن بدن خود برای تقویت عضلات مختلف پا انجام دهید. به عنوان مثال، جلوپا با کش به صورت ایستاده یا نشسته، پرس پا با کش، لیفت پشت پا، کیک بک، اسکوات و بسیاری حرکات دیگر که برای افراد مبتدی بسیار مناسب و کاربردی هستند.