elham.a

تاریخ انتشار: جولای 13, 2024

نقش آمپول تستوسترون برای بدنسازی، مزایا، معایب، و نحوه مصرف

تزریق آمپول تستوسترون

اگر به دنبال راهی برای افزایش توده عضلانی خود هستید، تزریق تستوسترون می تواند راه حل مناسبی باشد. آمپول تستوسترون درواقع نسخه مصنوعی این هورمون است که می‌تواند به افزایش تولید طبیعی تستوسترون بدن شما کمک کند و آنچه در اثر پیری یا بیماری از دست داده اید را جبران کند. اما کاربرد آمپول تستوسترون برای بدنسازی کمی متفاوت است. این هورمون به بدنسازانی که به دنبال افزایش حجم عضلانی خود هستند و برای مسابقات پرورش اندام آماده می شوند، کمک می‌کند.

اما استفاده از این دارو نیز مانند هر داروی دیگری عوارض خود را دارد و باید در استفاده از آن احتیاط کنید. اگر شما هم به دنبال داشتن یک اندام ورزیده و عضلانی هستید و دوست دارید که از هورمون تستوسترون برای رسیدن به این آرزوی خود کمک بگیرید، این مقاله را از دست ندهید. ما شما را با تمام مزایا و معایب و نحوه استفاده از این آمپول آشنا می کنیم. با ما همراه باشید.

برنامه بدنسازی مبتدی

از صفر شروع کن و حرفه ای شو!

همراه با مشاوره رایگان

برنامه بدنسازی مبتدی

زیر نظر مربی رسمی فدراسیون

آمپول تستوسترون برای آقایان

تزریق آمپول تستوسترون برای بدنسازی

تستوسترون پایین می تواند مانع شما برای دست یافتن به یک اندام ایده آل شود. در چنین شرایطی علیرغم تلاش همه جانبه شما در باشگاه، متوجه می شوید که هرروز ضعیف تر می شوید. دلیل آن این است که تستوسترون نقش حیاتی در قدرت و اندازه عضلات دارد. اگر سطح تستوسترون شما به محدوده زیر نرمال برسد، متوجه علائم ناخوشایندی از جمله افزایش وزن، خستگی و کاهش توده عضلانی خواهید شد.

با اینکه تزریق تستوسترون با استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک یکسان نیست، اما درمان جایگزینی تستوسترون (TRT) می‌تواند سطح هورمون‌ های شما را به حالت اولیه بازگرداند و به شما در افزایش عضلات بدن کمک کند. اما این یک راه حل یک شبه نیست. ممکن است در سه ماه اول درمان تغییراتی در توده بدون چربی بدن و قدرت عضلانی مشاهده کنید، اما ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا تاثیر کامل آن را ببینید.

عملکرد تستوسترون در عضله سازی

تستوسترون با اتصال به پروتئین های موجود در ماهیچه های شما، به نام گیرنده های آندروژن، رشد عضلات را تحریک می کند. اگر سطح تستوسترون طبیعی شما کمتر از مقدار طبیعی و نرمال است، هورمون کافی برای فعال کردن گیرنده‌های آندروژن و افزایش افزایش وزن وجود ندارد، حتی اگر ساعت‌ها تمرین قدرتی داشته باشید.

با افزایش سطح تستوسترون، گیرنده های آندروژن شما فعال می شوند و سرعت رشد ماهیچه ها افزایش می یابد. سطوح بالاتر این هورمون همچنین باعث افزایش هورمون محرک ماهیچه ای به نام IGF-1 می شود که هورمون رشد را فعال می کند و در نتیجه به ساخت استخوان ها و عضلات شما کمک می کند و باعث احتباس نیتروژن می شود. از آنجایی که پروتئین‌ها عمدتاً از اسیدهای آمینه حاوی نیتروژن ساخته شده‌اند، احتمالاً برای مشاهده رشد ماهیچه‌ها نیاز به حفظ نیتروژن بیشتری دارید.

مزایای آمپول تستوسترون

آیا تزریق آمپول تستوسترون به تنهایی کافی است؟

تزریق آمپول تستوسترون تنها نقش کوچکی در رشد عضلات دارد. مطمئنا شما نمی توانید بدون ورزش، تغذیه، خواب و ریکاوری مناسب عضله سازی کنید.

یک برنامه تمرینی با وزنه می تواند به شما کمک کند تا همزمان که با تزریق آمپول سطح تسوتسرون شما به حالت عادی باز می گردد، عضله بسازید و آن را حفظ کنید. درواقع مهم نیست که از کدام برنامه تمرینی استفاده می‌ کنید. تا زمانی که شما فشار وارد بر عضلاتتان را افزایش می دهید، رشد عضلات شما نیز بیشتر می شود.

برنامه بدنسازی حجم

با برنامه و اصولی حجم بگیر!

همراه با مشاوره رایگان

برنامه بدنسازی حجم

زیر نظر مربی رسمی فدراسیون

اگر وزنه های تمرینی خود را هر هفته به میزان ۱۰ درصد افزایش دهید، به شما کمک می کند تا از آسیب دیدگی و توقف رشد عضلانی جلوگیری کنید.

همچنین چند جلسه دویدن یا تمرین های هوازی را در برنامه تمرینی خود بگنجانید. کاردیو عضله بدون چربی می سازد و می تواند با کاهش عضلانی مرتبط با افزایش سن مقابله کند. یک برنامه خوب باید ترکیبی از تمرینات قدرتی و هوازی باشد.

علاوه بر تمرین، شما باید رشد عضلات خود را با یک رژیم غذایی غنی از پروتئین تقویت کنید. زیرا پروتئین بلوک سازنده عضلات است. خوردن حداقل یک گرم پروتئین به ازای هر پوند از وزن بدن در روز، عضله سازی را به حداکثر می رساند.

قیمت آمپول تستوسترون

انواع آمپول تستوسترون برای بدنسازی

آمپول تستوسترون برای آقایان انواع مختلفی دارد که هرکدام ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به بررسی ۴ نوع آمپول تستوسترون که برای بدنسازان مناسب است می پردازیم:

۱. تستوسترون سیپیونات

این یکی از رایج ترین آمپول های تستوسترون است. این یک استر طولانی اثر یا به اصطلاح آهسته رهش است که معمولا هر یک تا دو هفته یکبار تجویز می شود. این دارو تستوسترون را به آرامی در جریان خون آزاد می کند و یک اثر پایدار ایجاد می کند.

۲. تستوسترون انانتات

مشابه سیپیونات، تستوسترون انانتات یک استر آهسته رهش است. همچنین هر یک تا دو هفته یکبار تجویز می شود و باعث آزادسازی پایدار تستوسترون می شود.

۳. تستوسترون پروپیونات

برخلاف سیپیونات و انانتات، تستوسترون پروپیونات یک استر کوتاه اثر است. به دلیل نیمه عمر کوتاه تر، معمولاً هر دو تا سه روز یکبار به تزریق های مکرر نیاز دارد. تستوسترون پروپیونات کمتر از سیپیونات یا انانتات استفاده می شود.

۴. تستوسترون آندکانوات

این یک استر تستوسترون آهسته رهش است که به صورت عضلانی تزریق می شود. تستوسترون آندکانوات دارای فرمولاسیون منحصر به فردی است که به طور معمول هر ۱۰ تا ۱۴ هفته یکبار تجویز می شود.

قیمت آمپول تستوسترون در بدنسازی

۵. سوسپانسیون تستوسترون

برخلاف دیگر استرهای تستوسترون، سوسپانسیون تستوسترون نوعی تستوسترون مبتنی بر آب است که حاوی استر نیست. این یک نوع آمپول کوتاه اثر است که نیاز به تزریق مکرر دارد و اغلب به صورت روزانه یا یک روز در میان تجویز می شود.

توجه به این نکته مهم است که نوع و دوز تزریق تستوسترون ممکن است بسته به نیازهای فردی، سابقه پزشکی و تشخیص یک پزشک متخصص متفاوت باشد. همیشه بهترین کار این است که برای راهنمایی و تعیین مناسب ترین گزینه درمانی برای وضعیت خاص خود با یک پزشک مشورت کنید.

مقدار مصرف تستوسترون در هفته برای بدنسازی

همانطور که قبلا هم گفتیم، تزریق آمپول تستوسترون با مصرف استروئیدهای غیرقانونی یکسان نیست. تفاوت اصلی بین مصرف قانونی و غیرقانونی تستوسترون در دوز مصرفی آن است.

بدن‌سازان حرفه‌ ای یا کسانی که به دنبال افزایش حجم سریع عضلات خود هستند، از دوزهای بسیار بالاتری استفاده می‌کنند. که اغلب با حداقل ۵۰۰ میلی گرم در هفته شروع می شود. در حالی که دوز نرمال تستوسترون به صورت قانونی می تواند از ۱۲۵ میلی گرم تا ۲۰۰ میلی گرم در هفته متغیر باشد.

اگر حداقل سه بار در هفته این تزریق ها را با جلسات ورزشی ترکیب کنید، افزایش توده عضلانی نیز به سرعت اتفاق می افتد. هرچه تمرین بیشتری انجام دهید، بدن شما سریعتر پاسخ می دهد. البته تعداد دفعات تزریق در هفته به نوع آمپولی که استفاده می کنید نیز بستگی دارد.

در حالی که استفاده از استروئید در یک بازار غیرقانونی می تواند ناامن و مضر باشد، درمان اصولی با تستوسترون توسط پزشک نظارت می شود و دوز مناسب شما برای رسیدن به سطح هورمون مطلوب به طور دقیق تعیین می شود.

انواع آمپول تستوسترون برای بدنسازی

مزایای آمپول تستوسترون برای بدنسازی

آمپول تستوسترون یک راه عالی برای عضله سازی، بهبود قدرت و افزایش عملکرد کلی شما در باشگاه است. برخی از مزایای تزریق این هورمون عبارتند از:

۱. افزایش توده عضلانی

تزریق تستوسترون برای عضله سازی یک روش محبوب برای افزایش توده عضلانی است. هنگامی که آنها به درستی تجویز شوند، می توانند به افزایش اندازه و قدرت عضلات کمک کنند. این مطالعه شواهد جدیدی ارائه می دهد که نشان می دهد تزریق تستوسترون می تواند یک درمان موثر برای افزایش توده عضلانی در مردان باشد.

۲. افزایش قدرت

طبق یک مطالعه اخیر، تزریق تستوسترون می تواند به افزایش قدرت و توده عضلانی مردان کمک کند. این مطالعه که محققان دانشگاه کالیفرنیا انجام دادند، نشان داد که مردانی که تستوسترون تزریق می‌کنند تا 25 درصد قدرت خود را افزایش می‌دهند.

۳. افزایش تراکم استخوان

تزریق تستوسترون می تواند به افزایش تراکم استخوان کمک کند. این می تواند به ویژه برای مردان مسن در معرض خطر پوکی استخوان مفید باشد. تستوسترون همچنین می تواند به بهبود توده عضلانی و قدرت کمک کند، که می تواند بیشتر به حمایت از سلامت استخوان کمک کند.

نحوه مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی

۴. افزایش تعداد گلبول های قرمز خون

نشان داده شده است که تزریق تستوسترون باعث افزایش تعداد گلبول های قرمز خون می شود. این یک یافته مهم است، زیرا گلبول های قرمز مسئول حمل اکسیژن به بافت های بدن هستند. این افزایش ظرفیت حمل اکسیژن می تواند منجر به بهبود عملکرد ورزشی و افزایش توده و قدرت عضلانی شود.

۵. افزایش سطح انرژی و استقامت برای جلسات تمرین

تزریق تستوسترون باعث افزایش سطح انرژی و استقامت برای جلسات تمرینی شده است. این باعث می شود که آنها برای ورزشکارانی که به دنبال کسب برتری رقابتی هستند، گزینه مطلوبی باشند

بهبود سنتز پروتئین در عضلات، که منجر به افزایش رشد در طول زمان می شود. این به شما کمک می کند تا بین تمرینات و همچنین در حین فعالیت ها سریعتر ریکاوری کنید.

خوشبختانه راه‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد: یک گزینه تزریق تستوسترون برای ساختن توده عضلانی است!

نحوه مصرف آمپول تستوسترون در بدنسازی

تزریق تستوسترون در بدنسازی به صورت عضلانی انجام می شود. رایج ترین محل تزریق قسمت بالایی باسن است، اما می توانید به ران و بازو نیز تزریق کنید.

روش دیگر تزریق تستوسترون زیر جلدی است که آن را درست زیر پوست تزریق می کنند. این روش نسبت به تزریق عضلانی کمتر تهاجمی است اما برای عضله سازی موثر نیست.

بهترین زمان تزریق تستوسترون در بدنسازی

هیچ پاسخ قطعی برای این سوال وجود ندارد زیرا بدن هر فرد به طور متفاوتی به تزریق تستوسترون پاسخ می دهد. با این حال، برخی از دستورالعمل های کلی را می توان دنبال کرد.

بهترین زمان تزریق تستوسترون در بدنسازی

۱. تزریق صبحگاهی

سطح تستوسترون معمولاً در صبح به بالاترین حد خود می رسد، بنابراین اغلب به عنوان بهترین زمان از روز برای تزریق تستوسترون در نظر گرفته می شود. همچنین تزریق این دارو در صبح می تواند به بهبود سطح انرژی و تمرکز در طول روز کمک کند.
البته تزریق صبحگاهی معایبی هم دارد. به عنوان مثال ممکن است مجبور شوید زودتر از حد معمول از خواب بیدار شوید تا تزریق خود را انجام دهید، که می تواند برنامه خواب شما را مختل کند.
بعلاوه برخی از افراد ممکن است پس از مصرف تزریق خود عوارض جانبی مانند تحریک پذیری یا اضطراب را تجربه کنند که می تواند در فعالیت های روزانه آنها اختلال ایجاد کند.

۲. تزریق عصر

برخی از مطالعات نشان می‌ دهند که تزریق‌ هایی که در عصر انجام می‌ شوند ممکن است مؤثرتر از تزریق‌ های صبح‌گاهی باشند. یکی از دلایل احتمالی این امر این است که سطح تستوسترون در صبح به بالاترین سطح خود می‌رسد، بنابراین تزریق‌ هایی که در این زمان انجام می‌ شوند ممکن است کمتر به سطوح مورد نظر دست یابند. علاوه بر این، تزریق‌ هایی که در شب انجام می‌ شوند، ممکن است بهتر از ریتم شبانه روزی بدن تقلید کنند و بنابراین مؤثرتر باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری برای تایید این اثرات مورد نیاز است.
برخی از افراد ممکن است عوارض جانبی مانند افزایش انرژی یا اضطراب را پس از مصرف تزریق تجربه کنند که می تواند در خواب شبانه آنها اختلال ایجاد کند.

عاقلانه است که مستقیماً قبل از انجام کار در آن ناحیه خاص یا رفتن به رختخواب تزریق نکنید. این می تواند در هر دو موقعیت باعث ناراحتی شود و منجر به توده های دردناک شود.

عوارض آمپول تستوسترون در بدنسازی

عوارض آمپول تستوسترون در بدنسازی

درمان جایگزنی هورمون تستوسترون بدون عوارض جانبی نیست. پیش‌بینی اینکه ممکن است با چه عوارض جانبی مواجه شوید، دشوار است. اما رایج‌ترین آن ها عبارتند از:

 • افزایش تعداد گلبول های قرمز که می تواند منجر به مشکلاتی مانند فشار خون بالا و بزرگ شدن طحال یا کبد شود.
 • تورم یا حساسیت سینه
 • انقباض بیضه
 • ناباروری ناشی از کاهش تعداد اسپرم
 • اختلالات پروستات
 • بدتر شدن آپنه خواب

اگر علائم زیر را تجربه کردید، پزشک یا دوز شما را کاهش می دهد یا درمان را متوقف می کند.

بعد از تزریق تستوسترون چه باید کرد؟

بعد از تزریق تستوسترون برای عضله سازی قرار نیست کار خاصی انجام دهید. اما مهم است که از مصرف موارد زیر اجتناب کنید:

 • الکل
 • محصولات حاوی تنباکو (سیگار، سیگار برگ، تنباکوی جویدنی)
 • آب گریپ فروت
 • کافئین (در قهوه، چای و سایر نوشیدنی ها)
 • داروهای بدون نسخه (از جمله ویتامین ها، مواد معدنی، یا مکمل های گیاهی). زیرا ممکن است با تستوسترون تداخل داشته باشند.

منبع: honehealth

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها